Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązany jest do sporządzenia i wpisania do tej ewidencji spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów:
*na dzień 1 stycznia,
*na koniec każdego roku podatkowego,
*na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
*w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników
*w razie likwidacji działalności.
Dodatkowo mogą zdarzyć się sytuacje, w których to naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie spisu z natury u danego podatnika.
Remanent (spis z natury) powinien odzwierciedlać rzeczywisty stan (ilość) rzeczy nim objętych. Sporządzając spis nie można zatem ograniczyć się do wydruku z firmowego komputera stanów produktów, ale należy fizycznie sprawdzić, ile ich jest i w jakim są stanie.
Głównym celem sporządzania spisu z natury jest ustalenie faktycznego dochodu. Przy prowadzeniu ewidencji podatkowej w postaci Kpi dochód bowiem:
*powiększa się o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego a początkowego, jeżeli wartość remanentu końcowego > wartość remanentu początkowego;
*obniża się o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego a końcowego, jeżeli wartość remanentu końcowego < wartość remanentu początkowego.
U podatników prowadzących ewidencję przychodów (rozliczających się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego) wartość spisu z natury nie wpływa na wysokość przychodu do opodatkowania. Przepisy jednak nakazują ująć wartość spisu w prowadzonej ewidencji podatkowej. Mimo że rozliczający się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego nie mają prawa do obniżania przychodów o koszty, przepisy ustawy nakazują im przechowywać dokumenty zakupowe dotyczące nabycia towarów, a także sporządzać spis z natury. Natomiast należy pamiętać, że u ryczałtowców wartość remanentu nie będzie brana pod uwagę przy określaniu wysokości zobowiązania podatkowego.
Wyceny remanentu należy dokonać w ciągu 14 dni od dnia jego sporządzenia, jeżeli remanent sporządzono na dzień 31 grudnia 2017 r., wycena powinna być dokonana najpóźniej do 14 stycznia 2018 r. Zgodnie z przepisami nie możemy rozpocząć sprzedaży w nowym roku, jeśli nie spisaliśmy stanu towarów na dzień zakończenia poprzedniego roku. Wartość remanentu na dzień 31 grudnia 2017 jest jednocześnie wartością remanentu na początek roku – na dzień 1 stycznia 2018 r.
Add a Comment